Crow Creek Tribal School Phone Directory Alt. School--Diana Knox-Teacher 419 K-12 Special Education
Elementary School  FAX 605-852-2181   Cornelius Fontenot-Director
Administration  605-852-2455  FAX 605-852-2669 Ext. No. Kadi White -Counselor 302 417
Scott Klaudt-Superintendent 250 Marcia Wells-Secretary/Registrar 308 Weldon C. Flying 418
Brian Seih-ES Principal 251 Dormelee Pease-Attendance Clerk 304 Melvia Big Eagle-Social Worker
Allan Bertrum, HS Principal 252 Stve Scares Hawk 306 307
Vianna Felicia-Secretary/O & M 253 Natalie Voice-Liason 307 Maida Cayanan
Frank Gourneau-Non Instructional Supervisor 254 Lynn Peterson-Kindergarten 309
Beth Schumacher-Admin. Assistant 255 Charlotte Bale-1st Grade 311 Shared Waters
Conference Room 256 Mary Ann Ruperto-1st Grade 312 Audrey Fallis-Grant Director
Finance    FAX 605-852-2791   Samantha Gullickson=2nd Grade 313 262
Norbert & Gale Mohnen-Bus. Managers 257 Kim LaMie-2nd Grade 314 Gail His Law-Parent Educator
Carla Bloomenrader-Payroll Clerk 258 Nancy Johnson-3rd Grade 315 271
Mavin Chavez-Accounts Receivable 259 Mariann Swank-3rd Grade 316 LaCosta McGhee-Parent Educator
Elaine Dunn-Accounts Payable 260 Brent Charger-4th Grade 317 273
Jill Fallis-Property & Supply 261 Morgan Butzman-4th Grade 318 April Rockwood-Parent Educator
K-12 Health Services   Michael Dowell-5th Grade 319 272
Tracy Regnier-Reg.Nurse 270 Jimae McWhorter-5th Grade 310
Clarice Jewett-Medical Transport 289 Steve Peterson-PE 322
Information Technology (IT)   Maria Espaldon-Bendanillio-Special Ed  Kari Gosmire-Speech 305
Vilas (Jim) Fallis, Jr.-IT Director 263 Autumn Fallis-Sped 303
Kevin Wright/Jama  -IT Specialist 264 Middle School  
Dormitory/Canteen   Marcella Howe-Registrar/NASIS 354
605-852-2737   FAX  605-852-2747   Brad Edenburn-Dean Of Students 351
Justine Carlow-Residential Director 265 Pam Fallis-Secretary 352
Brendon Thompson-Boys Dorm Supervisor 274 Letoy Fleury-Counselor 353
Norma Gonzales-Girls Dorm Supervisor 275 Scott Thompson-Math 357
Michele Howe-Intake Counselor 276 Janet Schinderling-Language Arts 358
Quentin, Madeline & Tanya-Recreation 277 Mike Scares hawk-Dakota language 359
Canteen 279 Roger Wonnenberg-Science 356
Security/Transportation   Greg Vincent-Social Studies 362
Jeremy His Law-Head Security 254 Corrine Fallis-Sped 355
Kyle Thompson/Marilyn Fallis-Security   High School  
Operations& Maintenance   Teresa Voice-Secretary 402
Royce Howe-O & M 282 Gerald Zephier-Dean of Students 404
George Howe-Maintenance Tech. 283 Maria Provost-Counselor 403
Marlin Ross-Maintenance Tech. 284 John Arteberry-Math 405
Custodial   Tina Feyersisen-Science 406
Leroy Chavez-Custodial Director Radio Nova Griss-Business/Comp. Science 407
Bruce Azure, Carlos Chavez & Craig Goodlow Radio Edwin Isburg-Language Arts 408
Gymnasium   Erica Kirkie-Odyssey Monitor 409
Jamie Fallis-Athletic Director 267 Sally Krebs-Math 410
Food Service   Melissa Maguuire-Language Arts 412
Lana Steele-Head Cook 268 Catherine Schmidt-Reading 413
Kitchen:  Bobby Kelly, Margaret Rodriguez, Perri Steele, Tony Wright 286 Darin Hunter-Social Studies 414
K-12 Talented & Gifted (TAG)   Van St. John-Art 415
Beth Schumacher-TAG Director 269 Elijah Sazue-ISS Monitor 401
Jeanie Fallis-TAG Teacher 287 Margie Loud Hawk-FACS 420
Lakota Sepulveda-TAG aide 288     PE/Health 411
Library-Kay Koster 290 Jim Cadwell-Automotive 421
Belinda Joe-Dakota Language 300 Patrick Engels-Wood Shop   CTE 422
Kim Dougherty-Title Teacher 321